O Mongolsku

Mongolsko je zdánlivě zapomenutou zemí, vklíněnou mezi dvě velmoci, Čínu a Rusko. V minulosti však bylo říší, která sahala od Žlutého moře až po Trenčín. Mongolové jsou veselí, nezdolní lidé s mimořádným smyslem pro humor. Bezmezně věří v existenci dobrých i zlých duchů, a ať už na sobě mají padnoucí oblek nebo tradiční pastevecký mundúr, několikrát denně si je předcházejí. Na světě už není moc oblastí, které snesou srovnání s liduprázdným Mongolskem. Zelená step od obzoru k obzoru, sem tam sněhově bílá jurta, na jihu magická poušť Gobi a na západě divoký, zasněžený Altaj. Bez lidí, bez aut. Rybaříte? Není v Asii lepší destinace! Buddhistické chrámy jsou tu sice většinou malé, ale síla, která v nich zůstala zastíní i věhlasné lámasérie v Tibetu… Říká se, že správný Mongol umí jezdit na koni dříve, než se naučí chodit. Proč ne. Při obrovských rozlohách stepí, které jsou velké části mongolského národa domovem, se chození ani moc nevyužije. Pěšky tu nikam nedojdete. To kůň, to je jiná. Však také žije v Mongolsku více koní než lidí.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Rozloha: 1 565 000 km²
Obyvatelstvo: 3 miliony obyvatel
Hlavní město: Ulánbátar
Jazyk: mongolština
Měna: 1 togrog (MNT) = 100 mongo
Náboženství: buddhisté, muslimové
Národnostní složení: Mongolové (86 %), Kazaši (6 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je + 7 hodin
Mezinárodní předvolba: 00 976
Důležitá telefonní čísla: požární služba 101, policejní správa 102, pohotovostní služba 103

PRAKTICKÉ INFORMACE

CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Požadovaným dokladem při cestě občana ČR do Mongolska je platný cestovní pas, jehož platnost musí přesahovat dobu platnosti požadovaného víza o minimálně 6 měsíců.Víza a režim vstupu: Turistická víza se vyřizují v Praze za poplatek 1630 Kč. Doba na vyřízení je 2 týdny. Je nutné doložit: pas (platný min. 6 měsíců po návratu z cesty), 1x formulář (oboustranně a s adresou pobytu), 1x foto, rezervaci letenek, itinerář cesty v angličtině, potvrzení o cestovním pojištění. Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Napětí sítě:230 V, kmitočet 50Hz.Telefon: Telefony jsou dostupné v hlavním městě Ulanbataru na poštách. V ostatních částech země není telekomunikační síť ještě zcela rozvinutá.Internet: V hlavním městě je relativně snadno dostupný.Pošta: V Ulanbátaru jsou dostupné pošty. Rychlost doručení poštovních zásilek je velmi pomalá – až několik týdnů.Očkování: Očkování není povinné. Doporučené očkování:  Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

STRAVOVÁNÍ

Mongolská kuchyně je vskutku netradiční. Chutě, které poznáte v mongolských jurtách, jsou těžko srovnatelné s kuchyněmi jiných zemí. Lidé v Mongolsku mají mnohdy jiné starosti, než aby k dokonalosti pilovali kulinářské speciality. Ne každému proto mongolská jídla zachutnají. Pokud ale v sobě máte touhu poznat něco opravdu odlišného a ochotu nechat doma zmlsaný evropský jazýček, směle se do mongolského jídla pusťte. Je ale třeba poznamenat, že místní lidé zase mnohdy neocení jídlo připravené po evropském způsobu. Základem mongolské kuchyně je maso. Je to dáno podnebím a způsobem života. Muži jedí maso dvakrát denně, sladké jídlo jako hlavní chod nepřipadá v úvahu – to je pro ženy a děti. Na rozdíl od Číny a Indie, kde je tradičním jídlem rýže, v Mongolsku dávají lidé přednost těstům. Existuje více různých druhů – s olejem, droždím apod. Těsto často tvarují do přehnutých kapes, a ty plní mletým masem, zeleninou. Kapsy následně uvaří nad párou nebo upečou. Častým masem je hovězí a vůbec nejčastějším masem bezesporu skopové. Čím je maso tučnější, tím lépe. Připravuje se v hliníkové nádobě. Většinou jde o část masa s kostí. K ochucení se při přípravě přidává česnek, cibule i mrkev, i když zelenina se v Mongolsku příliš nekonzumuje. Další běžnou surovinou je mléko, většinou kobylí nebo kozí, a z něj vyráběné sýry. Jednou ze základních potravin mongolských pastevců je pochopitelně sýr. Z mléka sice kočovníci připravují také máslo, coby nejběžnější tuk ke všeobecnému využití v kuchyni, ale sýr je základ. Během nepříliš dlouhého léta jej musí do zásoby na zimu vyrobit velké množství. A mongolský sýr se nenechává nijak zrát, nýbrž se pouze suší.

PODNEBÍ

Počasí v Mongolsku je velmi chladné během zimy, kdy teploty klesají až k – 40°C a země je pokryta sněhem. V letních obdobích nastávají četné srážky, počasí se velmi liší vzhledem k četnému terénu. Teploty jsou víceméně příjemné, v noci dochází k velkému ochlazení.

Leave a Comment